Home / Motive / La o bere cu fetele

La o bere cu fetele

Nu stiu la altii cum e, dar in jurul meu parerea generala e ca fetele nu beau bere. Nu mai zic de artizanala, aici e si mai mare discrepanta.

Pe unde m-am mai plimbat eu prin lume, treaba asta cu femeile si berea (artizanala ori ba) nu e absolut deloc o curiozitate, e ceva normal, exista sute de stiluri, mii de branduri si ambele sexe se bucura in mod egal de ele.

Evident, nu tuturor trebuie sa ne placa berea, dar macar sa stim ce nu ne place si de ce. Eu zic ca am avansat si in România la capitolul asta si, ca sa stimulez discutia, am rugat cateva bautoare de bere artizanala sa ne spuna cum, cand si de ce au ales ele sa faca pasul spre craft.

Ioana a trecut la nivelul urmator, fabricarea berii

Ioana are 26 de ani si a inceput sa bea bere artizanala atunci cand l-a cunoscut pe prietenul ei, Laurentiu. Atunci a aflat ca exista si altfel de bere pe langa cea industriala. A inceput sa incerce tot mai multe stiluri. Astazi fac impreuna bere acasa si castiga concursuri de “homebrewing” pe banda rulanta.

“Treptat au inceput sa mi se dezvolte gusturile, sa simt aromele si sa-mi dau seama ca berea este intr-adevar speciala. Am savurat beri de diferite stiluri, gusturile mi s-au schimbat de la an la an, dar berile preferate pe care le-as bea oricand cu placere au ramas cele belgiene sau de inspiratie belgiana”, spune ea.

Printre berile preferate ale Ioanei se numara: Westvleteren 12, Rochefort 8, Orval, Struise Pannepot si Terrapin Imperial Rye Porter.

Cand nu bea sau face bere artianala, Ioana lucreaza pentru un brand de fashion high-end, incearca sa convinga oamenii sa bea bere buna si pune bazele unei micro-fabrici de bere care isi va deschide portile anul viitor.

Miruna gaseste mereu bere buna in Oslo

Pe Miruna tot prietenul ei a initiat-o in tainele berii artizanale. Are 22 de ani, e studenta la drept si locuieste in Oslo, un oras care abunda in festivaluri de bere si micro-berarii.

Pe masura ce a inceput sa frecventeze evenimente si baruri specializate inceput sa aprecieze diversitatea de gusturi pe care o ofera berea.

Prefera berile de tip “imperial stout” si “barley wine“, iar preferata ei este Westbrook Mexican cake, o bere cu vanilie, scortisoara si chilli.

Poezie si bere buna

Marina are 33 de ani si a inceput sa bea bere artizanala acum cativa ani cand tatal ei i-a facut cadou o selectie de la un targ specializat. De atunci tot testeaza diverse marci, dar recunoaste ca inca nu are o bere preferata.

In general consuma beri belgiene, in special trapiste. Le prefera pentru ca ca respecta retetele originale, folosesc ingrediente naturale, au un gust deosebit si… concentratie mai mare de alcool.

Unele cercetari spun ca berea stimuleaza creativitatea, asa ca nu e de mirare ca Marina scrie si poezii in timpul liber.

Inchidem povestea cu Alice, o americanca care are deja in palmares marci celebre de bere. Am cunoscut-o pe Instagram cand cautam noutati din lumea berii artizanale.

Alice stie ce vrea cand vine vorba de bere

Coincidenta face ca si Alice a inceput sa bea bere de calitate tot cand prietenul ei de la acea vreme i-a oferit ceva diferit. A inceput usor cu Guinness, Boddingtons, Samuel Adams si Sierra Nevada. Treptat a facut o pasiune pentru bere artizalala si a inceput sa incerce cat mai multe stiluri din toate colturile lumii.

Berea ei preferata este Pliny the Elder, o artizanala fara de fecte pe care de fiecare data cand o bea simte ca a consumat o “sticla de perfectiune”.

Alice mi-a precizat ca nu se considera experta, dar, ca o femeie care stie ce vrea, nu rateaza nicio oportunitate sa incerce ceva nou si incearca sa afle cat mai multe despre berea pe care o bea.

Cand nu bea bere, ii place sa joace golf, sa calatoreasca si sa petreaca timp cu familia. Ii puteti urmari aventurile aici.

In concluzie, sa crezi ca berea ar fi o bautura in primul rand masculina e cam ca si cum ai zice ca doar barbatii poarta pantaloni. Berea buna merita bauta, indiferent de sex, chiar daca in reclamele de la televizor doar masculii ciocnesc halbe.

Hai noroc!