MotivePareri si Povesti

De ce recenziile de bere sunt irelevante

My bad!

Probabil că sunt cea mai nepotrivită persoană să scrie despre asta, dar nici recenzii la bere nu m-a autorizat nimeni sa scriu, cui ii pasa?

M-am hotărât să fac un blog de bere pentru că voiam ca oamenii să bea bere mai bună. Dupa 6 ani cred ca recenziile de bere sunt absolut irelevante și inutile și o să vă spun de ce.

În primul rând, nimanui nu-i prea pasă de părerea ta și nici n-ar vrea s-o audă dacă nu e pozitivă, sinceri să fim. Universal valabil.

În general, cei care fac bere bună nu dau dau doi bani pe recenzii. Poate câte unii se mai bucură de feedback sau se supără când se consideră nedreptățiți de papilele tale dubioase în care nu au încredere, dar în general, berarii meseriași își văd de treaba lor, n-au nevoie de validare. Cel mai mult se agită cei care știu și ei că nu le iese cum trebuie, dar chiar și ei trebuie lăsați în pace, că doar n-au venit și ți-au turnat bere pe gât cu forța. Piața va decide în locul tău.

Când am început să scriu recenzii mă consideram un războinic care va purifica piața și îi va îndemna pe berari să facă bere din ce în ce mai bună, să se autodepășească la fiecare lot. Pârț! N-am făcut nimic, ba mi-am mai și luat carne pe email și prin comentarii. Și pe bună dreptate, nu toate lucrurile sunt făcute să fie spuse în public. Dacă aș spune tot ce gândesc despre oamenii din jurul meu aș ajunge să trăiesc singur în pădure, la fel e și cu berea. Mai bine o lași baltă și te bucuri de ce îți place ție să ai în pahar.

E adevărat, te simți “puternic” când dai note, am căzut și eu în păcatul acesta, deși n-am scris niciodată decât ce credeam sincer despre o bere. Acum cred că era mai bine să stau în banca mea. Nu poate să iasă nimic bun dintr-o recenzie critică a unei beri, mai devreme sau mai târziu, o să te răzgândești și tu. Mă uit în urmă la ce note de 5 am dat și mi se pare că am fost absolut ridicol.

Apoi, percepția gustului, educația legată de bere și stiluri variază foarte mult. Berea artizanală a amestecat rețete și ingrediente până la nivelul în care este absolut futil să te apuci să dai note pentru stil și ingrediente. E posibil să-ți placă o bere greșită, care nu e pe stil și e dreptul tău să-ți placă. Sau poate nici nu era greșită, poate că berarul a experimentat. Cine mai știe?

Este stupid să te bazezi pe un “critic” ca să iei o decizie și e și mai aiurea să te lași înfluențat în decizia ta de ceea ce spun alții. Poate, dacă o bere este absolut dezastru otrăvitor, te ajută să vezi ce spun alții ca să nu te otrăvești.

Dacă vrei să încerci lucruri noi, trebuie să-ți asumi riscul că vei putea fi dezamagit. Dacă nu ți-l asumi, nu mai cumpăra chestii noi, rămâi cu ce știi că îți place. Dacă nu îți mai place, nu mai cumpăra.

De asemenea, nimanui, dar chiar nimanui nu-i pasă că berea artizanală ți s-a părut ție scumpă. Nu există niciun produs care să se vândă pentru prea mult timp la preț nejustificat. Ești nemulțumit, ia-ți banii și cheltuie-i în altă parte. Dacă ții neapărat să bifezi absolut fiecare bere nouă care apare pe piață, atunci înseamnă că banii nu sunt o problemă. Eu nu mai simt nevoia să beau tot și mă hotărăsc înainte să cumpăr dacă merită sau nu banii, nu după.

În fine, singurul lucru bun la toată aventura aceasta cu recenziile de bere e că am cunoscut niște oameni super faini, băutori, scriitori și berari absolut valabili cu care sper să beau bere bună mulți ani de acum înainte.

Imi cer scuze tuturor celor cărora v-am făcut vreodată o recenzie la bere și promit* că nu mai fac recenzii publice decât dacă insistă berarul. De asemenea, îmi cer scuze dacă vreunul din voi a ales să nu încerce o bere din cauza mea, e o prostie. Cu permisiunea voastră, o sa mai fac câte o recomandare personală din când în când pe aici pe blog. Încă îmi place să scriu despre ce îmi place.

Cheers!

* cu excepția berilor macro, cu ele ne distram în continuare