Arhiva cu BereCe-am mai baut

Hop Hooligans – Earth is not flat NEIPA

Am băut o bere nouă de la Jilava, not bad

Hop Hooligans a ieșit pe interval, la început de toamnă, cu o bere nouă: Earth is not flat NEIPA. Frumos nume, Neil deGrasse Tyson aprobă.

E deja la draft la Mikkeller Bar. Eram în zonă și am zis să văd despre ce e vorba.

În pahar e arătoasă. Galben intens tulbure ca o NEIPA autentică. Miroase absolut amețitor, sincer să fiu. De cum mi-a fost așezată pe bar am simțit că nu s-au zgârcit cu hameiul nici de data asta.

Miroase ca o salată de fructe. Simți piersici, citrice, pepene galben și note florale. Perfect!

Corp mediu, pișcă puțin pe limbă.

Gust amărui, puternic fructat. Livrează hamei ierbos, ananas, piersici, citrice și note acrișoare de tartă cu mere neindulcită.

Final mai amărui decât m-am așteptat, dar suculent. E o NEIPA mai potentă decât standard, aș zice. Partea de IPA e serioasă.

Merită încercată!

PS: Aș vrea să-i mulțumesc singurului susținător de pe Patreon. Alexandru, nu știu ce-a fost în capul tău, dar…  Cheers, this one is for you! :)

Recenzie

Gust - 7.9