BucurestiUnde mai bem bere

The Beer Institute București – Magazin de bere artizanală

In  București avem o nouă locație unde putem găsi bere artizanală românească, The Beer Institute.

Magazinul va fi deschis oficial pe 27 iunie, dar noi am fost un pic mai devreme ca să vedem ce au pregătit.

Locația arată foarte bine și marea majoritate a berilor artizanale românești sunt deja pe rafturi. Proprietarul vrea să aibă câte ceva de la fiecare mic producator local, iar angajații sunt pregătiți să promoveze fiecare bere cu informații relevante.

Există chiar și un mic spațiu unde vor exista degustari de bere. Accesul la sesiuni se face pe bază de rezervare și costa 69 de lei, ai ocazia sa gusti intre 4 și 8 beri, iar pe cea care ți-a plăcut cel mai mult poți s-o iei acasa.

Salut inițiativa, degeaba avem mulți producători dacă berea lor e greu accesibila publicului larg. Noul magazin s-a deschis pe Calea Dorobanți 31-33 într-un mic complex comercial, chiar lângă Carrefour Market. Cheers!